Kompartment w kontekście ASF – Pobierz Prezentację

Kompartment w kontekście ASF – Pobierz Prezentację

Kompartment w kontekście ASF

„Walka z ASF trwa od początku 2014 roku. Za nami protesty, setki spotkań, koncepcje budowy płotu wzdłuż wschodniej granicy, akcje wybijania dzików, artykuły prasowe, zmiany w przepisach, zdepopulowane stada i ludzkie dramaty. Mimo podejmowanych wysiłków efekty są dalekie od oczekiwań, bo ASF kroczy i jest dalej i dalej – Tak, nawet pojawił się w Czechach u naszych sąsiadów, co dobre piwo mają.

Kompartment w kontekście ASF – KOMPARTMENT – POBIERZ

Ale nie o piwie miało być. Strefy niebieskie, czerwone, żółte, promienie zagrożone  i zapowietrzone. Można zagubić się w tym całym gąszczu regulacji zakazów i nakazów. Świnie mimo, że zdrowe tzn. wolne od ASF przemieszczone być nie mogą, bo są restrykcje. Restrykcje, aż ciarki przechodzą. Kiedy nadzieja jest bliska i termin uwolnienia strefy nadchodzi – to kolejny przypadek lub ognisko przychodzi. Oczywiście zaskoczenia nie ma i być nie może, bo taki scenariusz był do przewidzenia – szczególnych analiz robić nie trzeba było. Procedury, żeby działy to musi być współdziałanie w całym łańcuchu dostaw tzn. wszystkich zainteresowanych podmiotów – zaczynając od rolnika, kończąc na administracji. W tej układance zabrakło partnerów – sieci i konsumentów. Na szczęście już wiedzą, że ASF jest groźny tylko dla zwierząt, także śmiało można konsumować.

Ludzie, dziki i motory, takie proste wektory, co wirusa poruszają, a liche płoty rady nie dają.  Bioasekuracja zawodzi i zawodzić będzie, bo najlepsze przepisy prawa, żeby mogły zadziałać potrzebują czasu i odpowiedniego gruntu. Choć rolnik z gruntem związany, to na wiedzę swą oporność ma. Są tacy i owacy. Są tacy co się nie znają, są tacy, którym wydaje się, że się znają, są pewnie tacy co się znają i są tacy co zawsze na jedną modłę chów prowadzili i nawyków swych nie zmienią i będą czekać, aż wróble będą po kilogramie – powodzenia.  To skupmy się na tych co pewnie się znają i swe gospodarstwa zabezpieczają.

Od początku wystąpienia ASF mówi się o kompartymencie/kompartmentach, takiej prostej procedurze, która może pozwolić na prowadzenie produkcji i jednocześnie pozytywnie wpłynie na polski eksport.

Jak zawsze punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia, a na ten moment Wisła jest tym miejscem – języczkiem uwagi. Dziś ASF jest tu, jutro tam – nie ma to znaczenia, bo kroczy. Łódzkie, czy Wielkopolska są naprawdę blisko. Piszę jak jest, prosto z mostu – defetyzmu nie sieję, bo wiem, że wspólnie damy radę. Chcąc walczyć skutecznie z ASF można zrobić kilka rzeczy – zostawić, jak jest i przyglądać się organizując między czasie środki na odszkodowania i rekompensaty w oczekiwaniu na wycieczkę rolników do Warszawy. Można nakazać wybić wszystkie świnie albo czasowo zakazać hodowli i chowu.

Agri-Food Kompartment w kontekście ASF Pobierz prezentacje
Agri-Food Kompartment w kontekście ASF (fot. https://www.flickr.com/jennicatpink)

Można też uznać kompartmenty. Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety – jest też realne. Skoro są tacy co się pewnie znają, to i pewnie trwać nie lubią, bo stworzeni są do działania – to trzeba pozwolić im działać zaprzęgając do roboty. I znów powracamy do kompartmentów. Proste to nie jest, ale już działa tylko trzeba nadać ramy prawne i uznać przez właściwe organy – jeszcze drobny szczegół faza testów. Testy jak przy wdrożeniu IT, sprawdzanie, poprawianie, uruchamianie, sprawdzanie itp. Sporo pracy już za Nami, bo faza testów rozpoczęła się w lutym 2014. Czy się to komuś podoba, czy nie i w tym sektorze gospodarki profesjonalizacja i integracja następuje – to jest fakt.

Czy to będzie producent materiału genetycznego, producent zbóż, producent prosiąt, rolnik prowadzący tucz, firma paszowa, lekarz weterynarii, ubojnia, firma transportowa, zakład przetwórczy, firma utylizacyjna, bank finansujący – każdy z tych podmiotów wie w jaką grę gra. Wystarczy, że jednemu z tych podmiotów podwinie się noga, to wszyscy po kolei to odczują – jedni więcej, inni mniej, a niektórzy mogą zniknąć z rynku, co ja piszę, nie mogą – tylko znikną. To skoro wiemy w, którym miejscu jesteśmy i wiemy, że kompartmenty już działają – to Polacy do pracy. Stać Nas na to, żeby inni mogli korzystać z naszych wzorców. Może będziemy Nasze kompartmenty licencjonować na zachód?

KOMPARTMENT – POBIERZ PREZENTACJE

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.